تاریخ انتشار : 08 تیر 1399
«حاکمیت شرکتی»، محور اصلی نشست هم‌اندیشی مدیران حقوقی گروه توسعه ملی

با محوریت موضوع«حاکمیت شرکتی»، نشست هم‌اندیشی مدیران حقوقی خانواده بزرگ گروه توسعه ملی برگزار شد

 هفتم تیرماه ۱۳۹۹ نشست هم‌اندیشی مدیران حقوقی خانواده بزرگ گروه توسعه ملی با موضوع حاکمیت شرکتی با حضور امیر تقی‌خان تجریشی مدیرعامل گروه توسعه ملی، مشاور حقوقی اداره کل سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های بانک ملی ایران، معاون تحقیق و توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، جمعی از معاونان و مدیران ارشد گروه و مدیران و مشاوران حقوقی شرکت‌های گروه توسعه صنایع بهشهر، پتروشیمی شازند، سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان( سیدکو)، بین‌الملل ساختمان و صنعت ملی و مدیریت توسعه نگاه پویا برگزار شد.وی با بیان اینکه حاکمیت شرکتی متضمن برقراری نظام کنترلی به منظور رعایت حقوق سهامداران جزء، اجرای درست مصوبات مجمع و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی است، ادامه داد: این قانون مبتنی بر نظام پاسخگوئی و مسئولیت اجتماعی استوار است و شامل مجموعه‌ای از وظایف و مسئولیت‌هایی می‌شود که باید توسط ارکان شرکت رعایت و اجرا شده تا موجب پاسخگوئی و شفافیت شود.
توکلی حاکمیت شرکتی را موجب تعادل میان ذینفعان شامل مشتریان، مدیران و پرسنل و سهام‌داران دانست و اضافه کرد: دستورالعمل سازمان از جنس مشورتی بوده مهم‌ترین رهنمودهای حاکمیت شرکتی شامل ۵ محور ترکیب هیات مدیره، تشکیل کمیته‌های مستقل از مدیرعامل، زیر نظر هیات مدیره، چهارچوب شفاف نحوه ارتباط و معاملات با اشخاص وابسته، اطلاعات نهانی و وظایف دارندگان اطلاعات نهانی و رویه‌های افشای اطلاعات می‌شود.
وی شرایط اعضا و وظایف کمیتههای انتصابات، حسابرسی و جبران خدمات را یادآور شد و در خصوص کمیته حسابرسی اظهار کرد: «کمیته حسابرسی» مستقل از «حسابرس شرکت» و «مدیر مالی» است و در واقع، «حسابرس داخلی» از طرف کمیته حسابرسی، مسئولیت تهیه گزارش‌های متنوع و مستقل را برای ارائه به هیات مدیره دارد و این مهم، مستقل از وظایف مدیرمالی است که وظیفه ارائه گزارش به مدیرعامل را دارد.

تاکید مدیرعامل گروه توسعه ملی به مدیران حقوقی شرکت‌های تابعه
لزوم به اشتراک‌گذاری تجارب مشترک
در ادامه نشست، امیر تقی‌خان تجریشی مدیرعامل گروه توسعه ملی ضمن بزرگداشت یاد شهید آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یارانش در سی و نهمین سالگرد فاجعه هفتم تیر، گفت: برگزاری هم‌اندیشی مدیران حقوقی گروه توسعه ملی با محور حاکمیت شرکتی نشان از اهمیت و جایگاه ویژه این موضوع دارد و این در حالی است که پرهیز از مصلحت اندیشی‌ها و پیگیری قاطعانه پرونده‌ها از وظایف واحدهای حقوقی شرکت‌های زیرمجموعه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از واحدهایی که می‌تواند به مدیران عامل و اعضای هیات مدیره کمک شایانی کند، واحد حقوقی است، افزود: شرکت‌های زیرمجموعه گروه توسعه ملی، مستقل هستند؛ اما در این میان، تجارب مشترکی وجود دارد که می‌تواند با گروه مطرح شود. همچنین واحدهای حقوقی شرکت‌های زیرمجموعه اگر با مشکلی مواجه هستند، می‌توانند به گروه مراجعه کنند.
تجریشی ادامه داد: پیگیری معضلات واحدهای حقوقی شرکت‌های بورسی با ایجاد کارگروه مالی-حقوقی در کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران تسهیل خواهد شد و دغدغه‌ها به گوش مسئولان خواهد رسید.
به گفته مدیرعامل«وبانک» در بسیاری از واحدهای اداری امکان جبران اشتباهات وجود دارد، اما در واحدهای حقوقی اشتباهات قابل جبران نیست.